Akių sausumas
Sausų akių sindromas pastaruoju metu itin dažnai pasireiškiantis sutrikimas, kuomet žmonės skundžiasi akių perštėjimu, svetimkūnio pojūčiu akyse. Šie simptomai atsiranda
tuomet, kai akys nepakankamai drėkinamos ašaromis.
Dažniausiai pasitaikantys sausų akių simptomai:
-Deginimo ir sausumo pojūtis
-Perštinčios ir paraudusios akys
-Fotofobija (jautrumas šviesai)
-Neryškus matymas
-Jausmas, tarsi kažkas būtų akyje (svetimkūnio pojūtis)
-Traiškanojančios akys
-Diskomfortas nešiojant kontaktinius lęšius
Kad ir kaip keistai tai skambėtų, ašarojančios akys taip pat gali būti sausų akių sindromo simptomas. Jaučiant akių sausumą įsijungia “apsauginis” procesas, kurio metu akys intensyviai gamina ašaras, bet jų kokybė nėra tokia, kokios reikėtų pilnavertiškai atstatyti drėkinimo balansą. Šis „refleksinis ašarojimas“ neužsilaiko akyje pakankamai ilgai, kad akis būtų apsaugota nuo išsausėjimo.
Akių sausumo priežastys:
-Naudojimasis kompiuteriu – dirbant kompiuteriu, naudojant išmanųjį telefoną ar kitą skaitmeninį įrenginį mes linkę rečiau mirksėti. Dėl to greičiau sausėja akys ir padidėja sausų akių simptomų rizika.
-Kontaktiniai lęšiai - turintys mažiau drėgmės, gali sukelti sausumą akyse, tai pagrindinė priežastis, kodėl žmonės nustoja nešioti kontaktinius lęšius.
-Senėjimas - sausų akių sindromas gali atsirasti, bet kuriame amžiuje, tačiau dėl sumažėjusios sekrecijos jis tampa dažnesnis sulaukus 50 metų.
-Menopauzė -hormoniniai pokyčiai organizme, gali padidinti sausų akių sindromo riziką.
-Aplinkos veiksniai - vėjas, oro kondicionierius, ventiliatoriai, oro šildymo sistemos gali sumažinti patalpų drėgmę, tai gali pagreitinti ašarų garavimą.
-Rūkymas - gali sumažinti akių drėkinimą, rūkymas taip pat siejamas su rimtomis akių problemomis, įskaitant geltonosios dėmės degeneraciją, kataraktą.
-Sveikatos sutrikimai -tam tikros ligos, tokios kaip diabetas, skydliaukės sutrikimai, vilkligė, reumatoidinis artritas.
-Akių vokų problemos - nepilnai užsimerkiant miegant, akis tampa pažeidžiamesnė aplinkos poveikiams ir sausėjimui. Stiprus sausumas gali sukelti ragenos pažeidimus.
-Vitamino A trūkumas.
Išvengti sausų akių sindromo įmanoma!
Jei pajutote akių sausumą, atkreipkite dėmesį į situacijas, kurios dažniausiai sukelia sausų akių simptomus, jei įmanoma venkite šių situacijų arba taikykite prevencines priemones.
-Venkite oro pūtimo į akis. Nenukreipkite į akis plaukų džiovintuvo, automobilio šildytuvo, oro kondicionieriaus ar ventiliatoriaus.
-Naudokite drėkintuvą. Sausas oras namuose ypač šaltuoju sezonu gali prisidėti prie jūsų akių sausumo. Rekomenduojama naudoti oro drėkintuvus.
-Darykite pertraukas dirbdami kompiuteriu, skaitydami. Užmerkite akis kelioms minutėms arba pamirksėkite, kad ašaros būtų tolygiai paskirstytos po visą akie paviršių.
-Padėkite kompiuterio ekraną žemiau akių lygio. Jei kompiuterio ekranas yra aukščiau akių lygio, norėdami pamatyti ekraną, plačiau atmerkiame akis, jei padėtumėte kompiuterio ekraną žemiau akių lygio, akys nebus taip plačiai atvertos, todėl ašaros natūraliai drėkinančios akis ne taip greitai išgaruos.
-Nustokite rūkyti. Tai padės išvengti sausų akių sindromo.
-Vartokite vitamino A ir Omega-3 riebalų rūgščių turintį maistą arba papildus. Pasirūpinkite, kad Jūsų mityboje netrūktų maisto produktų, kuriose gausu vitamino A ir omega-3 riebalų rūgščių.
-Dėvėkite kokybiškus akinius nuo saulės. Būdami lauke šviesiu paros metu, rekomenduojama dėvėti akinius nuo saulės, kurie 100% blokuoja žalingus UV spindulius, saulės akiniai apsaugo akis nuo vėjo, dulkių ir kitų dirgiklių.
-Reguliariai naudokite dirbtines ašaras. Jei turite sausų akių sindromą, naudokite akių lašus net tada, kai jaučiatės gerai, taip užtikrinsite nuolatinį akių drėkinimą.
Dirbtinės ašaros yra pirma pagalba sausoms akims
Yra dviejų tipų dirbtinės ašaros, kurios skirstomos pagal jų klampumą, mažesnio klampumo lašai skirti lengvam ir vidutiniam sausų akių sindromui gydyti, klampios - primenančios gelio konsistenciją dirbtinės ašaros, skirtos gydyti vidutinį ir sunkų sausų akių sindromą.
Dirbtinės ašaros su mažu klampumu, suteikia greitą palengvėjimą, vaizdas tampa ryškesnis. Tačiau dažnai jų raminantis poveikis yra trumpalaikis, ir kartais juos reikia naudoti labai dažnai, kad gautumėte pajusti simptomų palengvėjimą.
Dirbtinės ašaros turinčios didelį klampumą, yra labiau panašios į gelį ir gali ilgiau išlaikyti akies drėkinimą. Didelio klampumo dirbtines ašaras rekomenduojama naudoti prieš miegą.
Pas mus optikoje galite rasti platų akių lašų pasirinkimą su natūralios sudėties priedais, be konservantų, fosfatų, neutralaus pH, kuriuos galima naudoti net dėvint kontaktinius lęšius
Sausų akių tyrimai ir diagnozė
Norint tiksliai sužinoti ar turite lėtinį sausų akių sindromą rekomenduojame apsilankyti pas akių priežiūros specialistus: oftomologą ar optimetrininką.
Akių tyrimo metu akių priežiūros specialistas suteiks visą reikiamą informaciją apie Jūsų akių būklę ir jei reikia paskirs tinkamą gydymo būdą, kad Jūsų akys būtų sveikos, o matymas kokybiškas.